ÖRNEK BAZI TUTANAKLAR


18 Aralık 2012 tarihinde Muğla'da meydana gelen trafik kazasında bir motosiklet ve otomobilin çarpışması sonucu motorsiklet sürücüsü vefat etmiştir.
          Vefat edenin ailesinin bize başvurması sonucu, adli tıp raporu incelenmiş ve vefat edenin kanında yüksek oranda alkol olduğu görülmüştür. Otomobil sürücüsünün kusurlu olması dolayısıyla motosiklet sürücüsünün ailesine, kusurluluk ve haklılık paylarına göre sigorta kuruluşu tarafından ödeme yapılmıştır..


2010 yılında Kayseri'de meydana gelen trafik kazası sonucunda 1 yaya yaralanmıştır. Mağdur olan bu yayanın, ilk müdahalede polise verdiği ifade tutanağında, kaza şoku dolayısıyla tamamen haklı olmasına rağmen şikayetçi veya davacı olmadığı belirtilmiştir. Buna karşılık kazaya sebebiyet veren kişi, kendisine mağduriyet konusunda her türlü yardımcı olacağına söz vermiş, ancak sözünü tutmamıştır.
          2 yıl sonra Mart 2012 tarihinde mağdur ayağındaki platinde sorun yaşaması ve mağduriyetinin giderilmemesi sonucu bize başvurmuştur. Mağdur sağlık kuruluşunda muayene ettirilmiş, %10 oranında sakatlık geçirdiği raporla tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucu mağdur eden karşı tarafın sigorta poliçesinden sakatlık oranına göre tazminat alınmıştır.


Aydın'da 2008 yılında ışık ihlali sonucu meydana gelen ölümlü trafik kazasında 1 kişi vefat etmiştir. Düzenlenen kaza tespit tutanağında vefat edenin %100 kusurlu olduğu, kırmızı ışıkta geçtiği, kamyonun ise kusursuz olduğu belirtilmiştir.
          Vefat edenin yakınları tarafından bize yapılan başvuru neticesinde davaya bakan mahkeme tarafından trafik bilirkişi olarak tayin edildim. Yaptığımız inceleme sonrasında kamyonun da %30 oranında kusurlu olduğu belirlenmiştir. Böylelikle kamyonun sigorta poliçesinden kazanılan hak üzerinde vefat edenin ailesine sigorta kuruluşu tarafından tazminat ödenmiştir.